Zmiana klimatu ma ogromny wpływ zarówno na środowisko naturalne, jak i człowieka. Mamy oczywiście narzędzia, by niwelować negatywne efekty tych zjawisk, jednak lepszym rozwiązaniem jest zapobieganie. Świadomość ekologiczna człowieka oraz wiedza z zakresu zmiany klimatu wydaje się być w tym aspekcie kluczowa.
Idąc za definicją naukową, mianem świadomości ekologicznej określa się stosunek człowieka do środowiska przyrodniczego, zespół posiadanych informacji i przekonań na jego temat, a także system wartości, jakim wobec niego kieruje się on w swoim postępowaniu.
Polacy na tle pozostałych państw Unii Europejskiej wyróżniają się względnie niskim poziomem świadomości ekologicznej, w tym związanej ze zmianami klimatu oraz wynikającymi z nich zagrożeniami ekologicznymi i zdrowotnymi. Można zauważyć jednak, że na przestrzeni ostatnich lat zarówno stan świadomości, jak i wiedzy się poprawia, to jednak nadal jest na niedostatecznym poziomie.
Wskaźniki ekonomiczne nie pozostawiają złudzeń: w Europie w ostatnich latach ponad 60% strat gospodarczych było bezpośrednio związanych z czynnikami klimatycznymi, takimi jak upały i ulewne deszcze. Kształtowanie świadomości społeczeństwa w zakresie konsekwencji zmian klimatycznych i konieczności adaptacji do tych zmian, otwiera przestrzeń dla aktywności organizacji pozarządowych, które rozpoznając potrzeby społeczeństwa, mogą angażować się w jego edukację ekologiczną i współtworzyć politykę na rzecz zmian klimatu.
Potrzeba edukacji oraz zmiany w kształtowaniu świadomości ekologicznej jest obecnie jednym z kluczowych wyzwań.
Obecnie, realizując założenia zrównoważonego rozwoju, coraz większego znaczenia dla wzrostu konkurencyjności przedsiębiorstw nabiera świadomość zmian klimatycznych, której kształtowanie uzależnione jest od poziomu wiedzy ekologicznej zarówno biznesu, jak i kadry urzędniczej również na poziomie samorządowym.
88% pomorskich urzędników uważa, że obecna zmiana klimatu przyniesie poważne, negatywne konsekwencje w niedalekiej przyszłości. Jedocześnie wskazują, że największą barierą w Polsce dla działań „zielonej transformacji” jest niewystarczająca edukacja klimatyczna – tę diagnozę potwierdzają wyniki badań. Z przeprowadzonego przez fundację badania na grupie pomorskich urzędników jasno wynika, że wiedza jest wciąż na niskim poziomie i przyjmując akademicką skalę ocen plasuje się na poziomie 2+.
Jednocześnie urzędnicy wykazali świadomość, że ich codzienne wybory i działania mają wpływ na ochronę klimatu (84%). Jednocześnie prawie 70% z nich stwierdziła, że instytucja dla której pracuje robi za mało na rzecz ochrony klimatu lub zbyt wolno wdraża zmiany.
Wg badań przeprowadzonych przez naszą fundację 74 % pomorskich urzędników jest zdania, że jesteśmy w trakcie bardzo poważnego kryzysu klimatycznego i potrzeba natychmiastowych działań. Jednocześnie, prawie 70 % z nich uznała, że instytucja, w której pracują powinna robić zdecydowanie więcej na rzecz klimatu, albo powinna szybciej wdrażać zmiany.
Co ciekawe, osoby oceniające swoją wiedzę klimatyczną, jako bardzo dobrą, wykazują się jeszcze wyższą wrażliwością – 87% z nich uznało, że nie mamy już czasu i trzeba działać natychmiastowo.
Zwiększanie świadomości klimatycznej i pogłębianie wiedzy samorządowców to jeden z celów, jaki warto sobie postawić na rok 2023.
Fundacja Biznes dla Klimatu zaprasza do współpracy przy realizacji badań wśród pracowników samorządów, instytucji oraz firm: e-mail: fundacja@biznesdlaklimatu.pl